Naprawa skrzyni biegów: Wszystko, co warto wiedzieć

Naprawa skrzyni biegów: Wszystko, co warto wiedzieć

Skrzynia biegów to bardzo ważny mechanizm, dzięki któremu możemy dostosować parametry silnika do zmieniających się warunków jazdy. Zatem skrzynia ta jest tak naprawdę jednym z najistotniejszych elementów budowy pojazdu. Co zatem zrobić, gdy zaczyna szwankować?

Za co odpowiada skrzynia biegów?

Skrzynia biegów, niezależnie od rodzaju, ma za zadanie umożliwiać kierowcy zmianę przełożenia, aby dostosować je do konkretnych potrzeb. Innymi słowami, skrzynie biegów pozwalają uzyskać idealną prędkość obrotową silnika, w zależności od obciążenia pojazdu oraz szybkości jazdy. Mechanizm ten jest niezbędnym elementem wyposażenia samochodu – bez niego pojazd nie mógłby się poruszać. Warto jednak wspomnieć, że możemy spotkać się z kilkoma rodzajami skrzyń biegów. Mianowicie są to:

– manualne skrzynie biegów,

– automatyczne stopniowe skrzynie biegów;

– półautomatyczne stopniowe skrzynie biegów;

– bezstopniowe skrzynie biegów.

Każdy z wymienionych rodzajów różni się między sobą użytą przekładnią czy sterowaniem. Zdecydowanie najpopularniejsze są manualne oraz automatyczne skrzynie biegów.

Naprawa skrzyń biegów

Zacznijmy od tego, co może się zepsuć w skrzyni biegów. Najbardziej może niepokoić w skrzyni manualnej zużycie się elementów przekładni. Do innych częstych usterek w tej skrzyni biegów należy m.in. konieczność wymiany łożyska czy też zdecydowanie najdroższa w naprawie – usterka kół zębatych. Z kolei w skrzyni automatycznej często zdarza się przeciąganie na biegach czy ślizganie się konwertera. Regeneracja skrzyń biegów w zależności od jej rodzaju może cenowo się różnić. Mimo, że skrzynia manualna jest lżejsza od tej automatycznej, i tak jej waga może osiągnąć nawet 40 kg. W związku z tym naprawa skrzyń biegów w przypadku awarii skrzyni biegów jest wymagająca. Nie wystarczy tutaj fachowiec – mechanik, niezbędny jest też specjalistyczny sprzęt. Warto bowiem wiedzieć, że do większości napraw należy wyjąć przekładnię z pojazdu.

Wiemy już, czym jest skrzynia biegów. Jednak warto wiedzieć, co robić, żeby zadbać o stan tego mechanizmu tak, by nie ulegał często awariom. Bardzo ważna jest zatem wymiana oleju, której koszt wynosi około 200 złotych. Jako że skrzynia biegów jest bardzo ważnym mechanizmem w samochodzie, w razie usterki niezwłocznie należy udać się do renomowanego warsztatu. Usterki mogą pojawiać się w zależności od trybu jazdy czy wieku skrzyni biegów, dlatego też trzeba uważać na skrzynię biegów i zgłaszać się na przegląd okresowy w m.in. celu sprawdzenia stanu skrzyni.