Holowanie na drodze ekspresowej – to musisz wiedzieć!

Holowanie na drodze ekspresowej – to musisz wiedzieć!

Jedziesz na wakacje, spotkanie rodzinne lub biznesowe i nagle silnik odmawia posłuszeństwa albo widzisz czerwoną kontrolkę na desce rozdzielczej. Co robisz? Często dzwonisz po pomoc drogową lub zmotoryzowanego znajomego, który pomoże przestawić auto. Jak wygląda holowanie na drodze ekspresowej i o czym musisz pamiętać? Sprawdź.

Podróżowanie po drogach ekspresowych jest niezwykle przyjemne, ale i potrafi nieść ze sobą kilka przykrych konsekwencji. Szczególnie, gdy pojazd ulegnie nagłemu uszkodzeniu i nie nadaje się do dalszej jazdy. Holowanie na drodze ekspresowej jest możliwe, ale tylko przy stosowaniu się do kilku podstawowych zasad. Dowiedz się, co robić na drodze ekspresowej w razie awarii pojazdu i w jaki sposób bezpiecznie holować drugi samochód.

Jak holować auto na drodze ekspresowej? Przepisy

Przepisy jasno określają zasady holowania auta na drogach ekspresowych. Jeśli jeszcze nie masz ubezpieczenia assistance, możesz zdecydować się na holowanie pojazdu innym samochodem. Zastanawiasz się, jak holować auto? To proste. Wystarczy, że zaczepisz linkę holowniczą do specjalnych uchwytów, włączysz światła pozycyjne w holowanym pojeździe i to wszystko.

Pamiętaj też o maksymalnych prędkościach, jakie możesz rozwinąć w zespole pojazdów. Jeśli chodzi o holowanie, przepisy mówią wprost, iż prędkość poruszania się po drodze ekspresowej nie może być wtedy większa niż 60 km/h. Zasady holowania auta wymagają też, aby na holowanym pojeździe znajdował się zamocowany w tylnej części trójkąt ostrzegawczy.

Ile kosztuje holowanie samochodu na lawecie?

Średnie ceny holowania pojazdów na lawetach samochodowych to koszt zaczynający się od 100 do 150 złotych w górę za niewielkie odcinki do kilkunastu kilometrów. Im większy dystans będzie do pokonania przez pracownika pomocy drogowej, tym usługa będzie droższa. W skrajnych przypadkach za przetransportowanie uszkodzonego auta zapłacisz nawet ponad 1000 złotych.

Chcesz uniknąć dodatkowych kosztów związanych z holowaniem na drodze? Postaw na sprawdzone polisy ubezpieczeniowe z pakietem assistance, które wyszukasz z kalkulatorem OC/AC.

Zalety posiadania ubezpieczenia assistance

Jest wiele zalet, jakie wynikają z posiadania ubezpieczenia assistance. Najistotniejsze to:

  • pełna pomoc specjalistów w trudnych sytuacjach na drodze, np. dowóz paliwa, holowanie, wymiana koła lub doładowanie akumulatora,
  • możliwość skorzystania z pomocy assistance nawet za granicą,
  • pomoc w zorganizowaniu transportu do domu,
  • możliwość wynajęcia pojazdu zastępczego bez dodatkowych kosztów,
  • dostęp do pomocy medycznej.

To tylko kilka przykładów, dla których warto zainwestować w polecane pakiety assistance. Porównywarka ubezpieczeń online to narzędzie, z którego możesz skorzystać zawsze wtedy, kiedy akurat szukasz polisy ubezpieczeniowej przed wyjazdem wakacyjnym lub po prostu chcesz czuć się pewnie podróżując autem po drogach ekspresowych. Dzięki temu w jednym miejscu znajdziesz tanie oferty, które będą w 100% dopasowane do Twoich potrzeb.

Warto dodać, że ubezpieczenie assistance sprzedawane jest w pakietach wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem OC, a także osobno jako polisy krótkoterminowe: 7-, 14-, a nawet 30-dniowe.