Czy jakość zastosowanych opon ciężarowych ma znaczenie?
Szukając oszczędności, wielu właścicieli mniejszych firm transportowych decyduje się na zakup opon słabszej jakości lub decyduje się na opony bieżnikowane. Tymczasem inwestycja w markowe opony ciężarowe to nie tylko większe bezpieczeństwo podczas hamowania, ale i znaczące obniżenie zużycia paliwa. Warto pamiętać, że umiejętnie dobrane, markowe opony o obniżonych oporach toczenia pozwalają zredukować spalanie nawet o kilka-kilkanaście procent.
Rodzaje opon do pojazdów ciężarowych
Na rynku dostępnych jest kilka kategorii opon do ciężarówek. Różnią się one od siebie nie tylko kształtem bieżnika, ale także rodzajem zastosowanej gumy. Najczęściej spotykane ich rodzaje to opony do transportu mieszanego, opony OTR, do transportu lekkiego i długodystansowego. Cechą charakterystyczną opon używanych w transporcie mieszanym jest duża uniwersalność i trwałość (odporność na uszkodzenia). Stąd w takich oponach stosuje się grubszą warstwę gumy pod bieżnikiem i solidniejsze ożebrowanie. To ogumienie sprawdzające się na różnych typach nawierzchni, na krótkich i długich dystansach, przede wszystkim jednak przeznaczone do ruchu miejskiego. Opony ciężarowe OTR to najbardziej wytrzymały rodzaj opon do pojazdów budowlanych, pracujących w trudnych warunkach terenowych. Opony do transportu długodystansowego mają specjalną konstrukcję, która polepsza rozkład ciśnienia na styku ogumienia z drogą. Dzięki temu takie opony zużywają się bardziej równomiernie, co ułatwia ich późniejsze bieżnikowanie.
Jak wydłużyć trwałość opony?
Istnieje kilka sposób na przedłużenie czasu eksploatacji opon w ciężarówce. Podstawa to oczywiście zakup ogumienia dobrej jakości, o parametrach idealnie dopasowanych do charakterystyki technicznej użytkowanego pojazdu. Takie opony są trwalsze i sprawiają, że pojazd mniej pali. Na trwałość opon wpływają również takie czynniki jak ustawienie prawidłowej geometrii kół (dzięki temu opony zużywają się równomiernie i łatwiej wykonać nadlewkę) i utrzymywanie właściwego poziomu ciśnienia powietrza. Warto pamiętać o okresowym przekładaniu opon na osi. Opony ciężarowe wymagają również odpowiedniego przechowywania. Gdy guma ma kontakt z agresywnymi chemikaliami, jest stale wystawiana na działanie słońca i wilgoci, szybciej się niszczy.
Wybór markowych opon ciężarowych jest bardziej opłacalny. Choć jednostkowa cena taniej opony może różnić się o kilkaset złotych od opony klasy premium, to jednak zakup kompletu tanich opon w wielu przypadkach jest jedynie pozorną oszczędnością. Takie opony są mniej trwałe i mają większe opory podczas toczenia. Zwykle są również głośniejsze i gorzej radzą sobie w trudnych warunkach pogodowych.