Analiza różnych opcji finansowania zakupu auta: kredyt gotówkowy czy samochodowy?
Kiedy Polacy decydują się na zaciągnięcie pożyczki, często powodem jest chęć kupna samochodu. Kiedy jednak brakuje środków na sfinansowanie takiego wydatku, szuka się możliwości zewnętrznego wsparcia finansowego. Zastanówmy się, jakie możliwości finansowania auta oferuje rynek i jak wygląda to w praktyce.
Zakup samochodu to dla wielu osób ogromne wyzwanie finansowe. Kiedy jednak przychodzi chwila, w której musimy zdecydować o źródle finansowania, najczęściej bierzemy pod uwagę kredyt bądź pożyczkę. Nie można jednak zapominać o innych dostępnych opcjach, jak leasing czy wynajem długoterminowy.
Najbardziej atrakcyjną formą zobowiązania jest zwykle kredyt samochodowy, który jest celowy – bank udziela pożyczki tylko i wyłącznie na zakup auta. Istnieją na rynku oferty nie wymagające wkładu własnego, co pozwala obniżyć całkowity koszt zobowiązania. Kwestia bezpieczeństwa jest tutaj kluczowa – dzięki odpowiednim zabezpieczeniom banki są w stanie zaproponować stosunkowo niskie oprocentowanie. Za zabezpieczenie służy wpisanie banku jako współwłaściciela w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Oznacza to, że kredytobiorca nie może sprzedać auta bez zgody wierzyciela. W przypadku problemów ze spłatą kredytu, bank ma prawo sprzedać samochód, aby odzyskać pożyczone pieniądze.
Alternatywą dla kredytu samochodowego jest leasing, który daje klientowi prawo do korzystania z auta przez określony czas w zamian za comiesięczne opłaty. Po wygaśnięciu umowy klient ma możliwość zwrotu lub wykupu pojazdu. Leasing jest dostępny zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych (leasing konsumencki).
Jednak jeśli chodzi o finansowanie zakupu auta, wiele osób decyduje się na kredyt gotówkowy. Jest to forma pożyczki, którą klient może wykorzystać w dowolny sposób (oprócz finansowania działalności gospodarczej), również na zakup samochodu. Maksymalna kwota takiego kredytu wynosi 255 550 zł.
Kredyt gotówkowy nie wymaga wkładu własnego ani zabezpieczeń, a klient nie musi informować banku o celu jego spożycia. Nie ma również obowiązku wykupienia ubezpieczenia AC, które jest wymagane przy kredytach samochodowych. Dodatkowo, nie ma ograniczeń co do miejsca zakupu samochodu, który może być nabyty w salonie, komisie lub od osoby prywatnej. Warto zauważyć, że procedura wnioskowania o kredyt gotówkowy jest zazwyczaj szybka i nie wymaga wielu formalności.
Jednak ta forma finansowania ma też swoje minusy – brak zabezpieczeń powoduje, że koszt kredytu gotówkowego jest wyższy niż kredytu celowego, co wynika z wyższego oprocentowania.